Modne ostatnio inwestowanie w Kryptowaluty, czy też po prostu handlowanie na giełdach, budzi zależność, w postaci konieczności rozliczenia i opłacenia ewentualnego podatku. Na szczęście w nieszczęściu sprawa ta staje się coraz prostsza, nie robimy już tego „na oko”, ale można to zrobić prosto i legalnie bez większych ceregieli. Nie potrzebne już są też specjalne interpretacje urzędników, wszystko jest jasno i klarownie zapisane w ustawie.

Lepiej od początku mieć tu wszystko w porządku, by potem nie obudzić się z ręką w nocniku… tak więc rozliczając się corocznie, warto o tym pamiętać.

Kryptowaluty a podatki? PIT 38 jak rozliczyć podatek od bitcoinów i innych?

W PIT38, mamy specjalną rubrykę, która uwzględnia tenże podatek, opisane jest to w Art. 30b.o

1b. Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 14-16.

Jak obliczyć potrzebne kwoty z różnych giełd? Narzędzia do obliczania podatku z kryptowalut

Tu pojawia się chyba największy problem, koncepcja liczenia dochód od transakcji jest nie do przerażająca… gdyż handlowanie kryptowalutami to nie raz dziesiątki, a innym razem setki jak nie tysiące transakcji, ale i na ten problem pojawiło się rozwiązanie, a nawet dostępne już jest kilka, oto one, narzędzia online do obliczania podatku z kryptowalut (w tym także z polskiej giełdy ZONDA – dawniej BitBay, z której korzystam i polecam):

https://bitcointaxer.org/ – Kalkulator dochodu – Wartość rynkowa – Koszt nabycia = Dochód/StrataInstrukcja obsługi kalkulatora

https://cryptiony.com/ – Polskie płatne narzędzie do obliczania podatku z wielu giełd

https://zonda.michalw.pl/ – DARMOWY PROGRAM DO GENEROWANIA RAPORTU PODATKOWEGO

CryptoTax – obliczanie podatku od kryptowalut z zagranicznych giełd